Haber

HDP’li Pekgözegü, deprem bölgelerinde asbeste karşı önlem alınmasını istedi

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, deprem bölgelerinde enkaz kaldırma çalışmaları sırasında havaya karışabilecek asbest için sulama yapılması gerektiğini söyledi.

Pekgözegü, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin 11 ilde büyük yıkıma yol açtığını ve milyonlarca insanı etkilediğini belirtti.

1999 Marmara depreminden ders çıkarılmadığını ileri süren Pekgözegü, “Kentsel dönüşüm yapılacak denildi, deprem vergileri toplandı. Görüldü ki bu depremde hiçbir şey yapılmadı, hiçbir önlem alınmadı. Şehirler yerle bir oldu. Bu depremde binlerce insan enkaz altında tek başına kaldı.” terimini kullandı.

Pekgözegü, deprem bölgesinde 3 hafta isteyerek faaliyetlerde bulunduğunu belirterek, “İlk günlerde devlet yoktu. AFAD, Kızılay, arama kurtarma yoktu. yok demek yeterli.İnsanların çadıra ihtiyacı var.Evlerine giremiyorlar.Çadırlar kuruluyor.Yerlerde kullanma suyu yok, duş yok.Bu durum salgın hastalıklara davetiye çıkarıyor.” söz konusu.

Pekgözegü, deprem bölgesinde enkaz kaldırma çalışmaları sırasında havaya karışabilecek asbest için sık sık sulama yapılması gerektiğine işaret etti.

habergolhisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu